LGD Siemyśl Goscino Kołobrzeg Karlino Białogard Ustronie Morskie Rymań Dygowo

Pomogły FE: Sortownia odpadów komunalnych w Korzyścienku zmodernizowana.

29-09-2023

hala z nowoczesnymi liniami do sortowania odpadów
Modernizacja Instalacji Komunalnej w Korzyścienku zakończona.
W Korzyścienku pod Kołobrzegiem działa nowoczesna linia do sortowania odpadów komunalnych. Nowa linia umożliwi segregowanie i przetwarzanie odpadów zbieranych w sposób selektywny, a więc tworzyw sztucznych oraz papieru, a także odpadów zmieszanych. Realizacja wartej ponad 50 mln zł inwestycji dofinansowana została ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jej efektem będzie m.in. zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach.
 
Powstała zautomatyzowana linią do przetwarzania i sortowania odpadów
– Inwestycja, którą dziś pokazujemy to ogromny krok naprzód w kierunku nowoczesnego planowania i gospodarowania odpadami – mówiła w czwartek, 28 września 2023 r. prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska podczas oficjalnej prezentacji obiektu. Realizacja tej trudnej i kosztownej inwestycji – zaznaczyła prezydent – trwała 22 miesiące. – Dzisiaj oddajemy w pełni nowoczesny obiekt wyposażony w linie i separatory, dzięki którym poziom odzysku, a więc poziom recyclingu, będzie coraz większy – wyliczała.
 
Pomogły Fundusze Europejskie
Nowoczesna hala w Korzyścienku, gdzie mieszą się linie do przetwarzania i sortowania odpadów ma 3 tysiące m kw. Sortowania odpadów komunalnych została wyposażona między innymi w nowe sito obrotowe, separator balistyczny, separatory metali żelaznych i nieżelaznych, a także separatory optyczne. Zastosowana linia zapewnia pełną automatyzację procesów odzysku frakcji materiałowych przeznaczonych do recyklingu, jak również umożliwia przetwarzania odpadów zbieranych w różnych systemach zbiórki. Powstała instalacja będzie obsługiwała 76 tys. mieszkańców.
 
–  Decyzja o powstaniu tak nowoczesnego obiektu nie zapadła z dnia na dzień. Za prezydentury Janusza Gromka pojawiły się pierwsze pomysły. Inwestycja otrzymała dofinansowanie w perspektywie finansowej 2014-2020 ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Wpisuje się w program, który realizuje Województwo Zachodniopomorskie, czyli ochrona środowiska i nowoczesne technologie w zarządzaniu odpadami – zaznaczyła na konferencji Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
 
Modernizacja przyczyni się do poprawy jakości segregowanych surowców wtórnych, zwiększy się znacząco ich ilość, zmniejszy się przy tym ilość odpadów wywożonych do dalszego przetwarzania.
 
Koszty inwestycji
Koszt realizacji inwestycji przekroczył ponad 51 mln zł, a łączna kwota dofinansowania z RPO WZ wyniosła niemal 13,6 mln zł. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w październiku 2021 r.
 
Inwestycja została dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020, Oś priorytetowa III Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu, Działanie 3.7  Rozwój gospodarki odpadami komunalnymi. O środki wnioskował Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu Sp. z o. o.
 
Co dalej?
Teraz spółka MZZDiOŚ przez 6 miesięcy będzie prowadziła próby eksploatacyjne w celu sprawdzenia pełnej zgodności wszystkich parametrów instalacji z wymogami przepisów.

Galeria

budynek hali w Korzyścienku, gdzie mieszczą się linie do segrowania odpadów
Anna Bańkowska stoi w hali, w białym kasku, w tle linie do segregacji śmieci
wnętrze hali, gdzie znajduje się sprzęt do odzyskiwania odpadów
 
Źródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Adres

     • Adres: ul. IV Dywizji WP 58
      78-120 Gościno
     • Email: gcagoscino@op.pl
     • Przed wizytą w biurze, prosimy o umówienie się telefonicznie:
      • tel.kom.: 
       • +48 601 883 504
       • +48 669 588 910
      • tel./fax: +48 94 35 13 371
     • Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 7.00-15.00
     • Licznik odwiedzin:
    website counter widget